Spotkanie grupy inicjatywnej do spraw współpracy zagranicznej w gminie Rawicz

29 maja Urząd Miejski zorganizował kolejne spotkanie grupy inicjatywnej do spraw współpracy zagranicznej w gminie Rawicz. Grono osób zainteresowanych współpracą z mieszkańcami miast partnerskich wciąż się powiększa. Na 13 czerwca (godz. 18:00, sala sesyjna) zaplanowano zebranie założycielskie stowarzyszenia, które będzie realizowało zadania z zakresu międzynarodowej współpracy. Może wziąć w nim udział każdy, kto chciałby zaangażować się w tego typu działania. Zapraszamy!

Włodarze Rawicza i Strakonic podpisali list intencyjny o współpracy miast

7 listopada oficjalnie nawiązaliśmy współpracę zagraniczną z kolejnym miastem - Strakonicami (Czechy)!
Włodarze Rawicza i Strakonic podpisali list intencyjny o współpracy miast.

 

 

 

 

 

Wizyta delegacji ze Strakonic w Rawiczu

W dniach 6-7 listopada w Rawiczu przebywała pięcioosobowa delegacja ze Strakonic. Przedstawiciele czeskiego samorządu gościli w Rawiczu po raz pierwszy. Dotychczasowe kontakty Rawicza i Strakonic oparte były głównie na wymianie doświadczeń artystycznych (festiwale muzyków ludowych). 6 listopada wieczorne spotkanie z tzw. grupą roboczą ds. współpracy uświetnił występ Zespołu Regionalnego Wisieloki, przedstawicieli Fundacji Dudziarz.eu oraz dzieci z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Zielonej Wsi. Drugiego dnia w ramach wizyty odbyły się kolejne spotkania, m.in. w Muzeum Ziemi Rawickiej i urzędzie miejskim.

Galeria zdjęć cz. 1

Stanowisko Rady Miejskiej Gminy Rawicz

18 października podczas XLII sesji Rady Miejskiej Gminy Rawicz radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia intencji nawiązania współpracy partnerskiej Gminy Rawicz z miastem Strakonice. Wizyta czeskiej delegacji w Rawiczu zaplanowana jest na termin 6-7 listopada br. Wtedy to strony omówią wstępnie sformułowane założenia listu intencyjnego.

 

Delegacja Gminy Rawicz w Czechach (Strakonice)

Delegacja Gminy Rawicz została zaproszona przez władze Strakonic (Czechy) na obchody jubileuszu 650-lecia założenia miasta. Uroczystości odbyły się w dniach 25-27 sierpnia. Bogaty program obchodów pozwolił rawickiej delegacji poznać lepiej miasto i jego mieszkańców. W efektownej paradzie ulicami miasta, oprócz zaproszonych gości, przeszli przedstawiciele aktywnie działających grup społecznych, organizacji sportowych i artystów. Podczas oficjalnych rozmów pojawiało się coraz więcej tematów, w których przedstawiciele obu miast upatrują możliwości długofalowej współpracy. Istotnym punktem obchodów była integracja przedstawicieli młodego pokolenia krajów partnerskich. Reprezentacja naszej gminy zajęła II miejsce w okolicznościowym turnieju piłkarskim. Podopieczni Mikołaja Górniaka - Andrzej Ochwat, Adrian Michalak, Franciszek Wroński, Sebastian Konieczny, Rafał Stańczewski, Kacper Szmelter (król strzelców), Paweł Pietruszka, Mateusz Jędryczka i Alan Lisowski – stworzyli w Czechach wspaniałą atmosferę, godnie reprezentując gminę. Kolejny wątek współpracy z czeskim miastem związany jest z II Międzynarodowym Festiwalem Muzyków Ludowych. 

Zdjęcia z obchodów 650-lecia założenia miasta Strakonice dostępne TUTAJ.

Współpraca zagraniczna z Czechami

W dniach 4-6 kwietnia Burmistrz Gminy Rawicz - Grzegorz Kubik złożył wizytę Staroście Strakonic. Celem oficjalnej delegacji były rozmowy o możliwościach współpracy miast, które połączyły tradycje ludowe. Wizyta w Czechach to pokłosie działań Biura Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Gminy Rawicz w kierunku nawiązania trwałej i owocnej współpracy międzynarodowej. Działania te rozpoczęły się stricte w ubiegłym roku poprzez realizację projektu wspieranego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP (Rawicz - urbs semper aperta).

 

DO GÓRY